Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
9 września 1939 roku zawarto umowę o utworzeniu polskiej dywizji we Francji. Jesienią 1939 roku i wiosną 1940 roku rząd generała Władysława Sikorskiego zawarł wiele porozumień w celu utworzenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Licząca osiemdziesiąt cztery tysiące żołnierzy Armia Polska uczestniczyła w obronie Francji, walcząc jednak w rozproszeniu. 10 Brygada kawalerii generała Stanisława Maczka walczyła w Szampanii i Burgundii, na polach Lotaryngii w walkach brała udział 1 Dywizja Grenadierów generała Bronisława Ducha, zaś w działaniach w Alzacji i Jurze uczestniczyła 2 Dywizja Strzelców Pieszych. Klęska Francji zakończyła możliwość organizacji polskich sił we Francji. Flota brytyjska i polska 19 czerwca 1940 roku ewakuowała z portów francuskich około 20,5 tysiąca osób. Po 25 czerwca ewakuacja przybrała tajny charakter. Z polskich oddziałów utworzono I Korpus Szkocki, który miał bronić wybrzeży Szkocji przed ewentualną inwazją niemiecką.

Polskie oddziały wzięły udział w obronie przed agresja niemiecką na Danię i Norwegię w 1940 roku. W walkach pod Narwikiem obok alianckiego korpusu interwencyjnego brała udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem generała Zygmunta Bohusza-Szyszki (powstała na początku 1940 roku we Francji). Na wodach norweskich Polska utraciła niszczyciel „Grom” i transportowiec „Chrobry”.W Syrii w kwietniu 1940 roku utworzono Brygadę Strzelców Karpackich, która w połowie grudnia 1941 roku wspierała Anglików w kampanii w północnej Afryce, zaś w latach 1941-1942 broniła Tobruku.

Polskie Siły Zbrojne zasiliła około 70 tysięczna Armia Polska uformowana przez generała Władysława Andersa w ZSRR, która w połowie 1942 roku została ewakuowana do Iranu i Iraku. Przekształcono ją w Armię Polską na Wschodzie. Jej żołnierze tworzyli, obok Brygady Strzelców Karpackich II Korpus polski. W maju 1944 roku wziął on udział w bitwie o Monte Cassino (14 maja) we Włoszech, a w kolejnych miesiącach w walkach o Ankonę i Bolonię.

Polskie oddziały wzięły też udział w bitwie o Wielką Brytanię. Wśród 42 dywizjonów myśliwskich RAF broniących wybrzeży angielskich brały udział dwa dywizjony polskie 302 i 303. Wśród wszystkich zestrzelonych samolotów wroga od sierpnia do października 1940 roku Polacy zniszczyli 1/9 maszyn. Polacy uczestniczyli także w nalotach bobowych na Niemcy.

W bitwie morskiej także brały udział polskie oddziały. Pod koniec maja 1941 roku polski niszczyciel „Piorun” brał udział w zatopieniu największego wówczas okrętu wojennego świata - „Bismarcka”.

Po otworzeniu II frontu we Francji w czerwcu 1944 roku polskie oddziały wzięły udział w walkach z hitlerowcami. Wyróżniła się między innymi wchodząca w skład Armii Kanadyjskiej I Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka, która walczyła w Normandii, a następnie wzięła udział w wyzwalaniu Holandii i Belgii. Z kolei w nieudanej bitwie pod Arnhem we wrześniu 1944 roku wielkie straty poniosła I Samodzielna Brygada Spadochronowa generała Stanisława Sosabowskiego.


  Dowiedz się więcej
1  Reformy sejmu konwokacyjnego - 1764 rok i elekcja Stanisława Augusta Poniatowskiego
2  Unia Polski i Litwy - przyczyny, zawarcie, skutki
3  Polska w okresie wielkiej wojny północnej (1700-1721)Komentarze
artykuł / utwór: Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie
Linia  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Linia

  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz: