Po koronacji MikoÅ‚aja I na króla Polski w Warszawie w maju 1829 roku polityka caratu wobec Królestwa Polskiego zaostrzyÅ‚a siÄ™. Ostatecznie zniknęły nadzieje na przyłączenie pozostaÅ‚ych ziem polskich – Litwy, WoÅ‚ynia i Podola. Poza Królestwem rozpoczęła siÄ™ stopniowa rusyfikacja ziem polskich (przesiedlenie na wschód ludnoÅ›ci zaÅ›ciankowej, plan „nawracania unitów na prawosÅ‚awie", cenzura). W Królestwie coraz wiÄ™kszy wpÅ‚yw na rzÄ…dy mieli książę Konstanty i Nowosilcow. W zwiÄ…zku z zaostrzajÄ…ca siÄ™ sytuacjÄ… powstaÅ‚o kilka stronnictw, reprezentujÄ…cych odmienne stanowiska w kwestii przyszÅ‚oÅ›ci Polski.
Dominującym stanowiskiem wobec carskiej polityki był konserwatyzm kół rządzących. Politycy świadomi byli konieczności i korzyści przyjętych ze związku z Rosją. Inne zdanie miał Adam Jerzy Czartoryski (nowoczesny konserwatyzm), który co prawda miał nastawienie prorosyjskie, ale równocześnie domagał się respektowania konstytucji i autonomii Królestwa. Opozycyjny wobec wspomnianych był nurt liberalny, którego przedstawiciele wierzyli w związek wielkiego mocarstwa z autonomicznym, konstytucyjno-parlamentarnym Królestwem. Najbardziej radykalny był ruch rewolucyjny, którego przedstawiciele domagali się pełnej niezależności i niepodległości państwa polskiego. Ruch spiskowy nie miał jednak wielu członków. Należała do niego głównie elita, miał ograniczony zasięg i nie wypracował jasnego programu niepodległościowego, jednak jego przedstawiciele zwracali uwagę na fakt, że dalsze łamanie praw Polaków przez Rosję doprowadzi do zniesienia autonomii Królestwa. Z planem walki zbrojnej wystąpiło jedynie powstałe w 1828 roku sprzysiężenie podporucznika Piotra Wysockiego. W 1830 roku zmieniła się sytuacja międzynarodowa. W lipcu w Paryżu wybuchła rewolucja przeciw panującemu, zaś w październiku niepodległość proklamowała Belgia, która odłączyła się od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów. 20 listopada 1830 roku doszło do ogłoszenia rozkazu carskiego o mobilizacji wojska rosyjskiego i polskiego. Polacy obawiali się, że ich wojsko zostanie użyte wbrew konstytucji poza granicami kraju do tłumienia wolnościowych ruchów, zaś nieobecność polskiego wojska w kraju car może wykorzystać do zniesienia autonomii Królestwa. Ponadto w listopadzie policja wpadła na trop organizacji sprzysiężonych, co groziło aresztowaniami jej członków. Datę wybuchu powstania ustalono na 29 listopada 1830 rok.
Wybuch i pierwsze miesiÄ…ce powstania listopadowego
Postanie rozpoczął wieczorny atak cywilnych konspiratorów 29 listopada 1830 roku na Belweder. Spiskowcom nie udało się jednak dostać księcia Konstantego, dlatego z okrzykami wzywającymi do walki wrócili do centrum miasta. Mieszkający na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu zamykali z trzaskiem okiennice. Przeciw powstaniu opowiedziała się większość generalicji. Los powstania uratował lud Warszawy (rzemieślnicy, drobni kupcy i handlarze, robotnicy najemni, służba), który spontanicznie przyłączył się do młodych wojskowych, pomagając w zdobyciu Arsenału, a następnie w walkach z oddziałami Konstantego (wojska carskie i część polskich), które 30 listopada 1830 roku opuściły stolicę. Do powstańców przyłączyła się także młoda inteligencja oraz kadra oficerska i podoficerska. Przeciw wystąpili średniozamożni i bogaci mieszczanie, wyższa kadra oficerska oraz polski rząd i aparat państwowy.
WÅ‚adze polskie po wybuchu powstania pragnęły porozumieć siÄ™ z carem i uspokoić powstaÅ„cze nastroje, uważajÄ…c je za „fatalny incydent”. Poszerzona Rada Administracyjna potÄ™piÅ‚a powstanie jako „nieodpowiedzialnÄ…, mÅ‚odzieÅ„czÄ… awanturÄ™” i przystÄ…piÅ‚a do rokowaÅ„ ze stojÄ…cym pod WarszawÄ… Konstantym. GłównodowodzÄ…cym wojsk polskich zostaÅ‚ mianowany przez RadÄ™ gen. Józef ChÅ‚opicki. SiÅ‚y bezpieczeÅ„stwa zaczęły rozbrajać cywilnych powstaÅ„ców.
Na ugodowe działania rządu ostro zareagowali powstańcy oraz liberałowie. Zażądali zmiany składu Rady Administracyjnej (przystąpił do niej m.in. Joachim Lelewel), ponadto powołali nowe Towarzystwo Patriotyczne - zwane Klubem Patriotycznym (prezesem został Joachim Lelewel, zaś przywódcą Maurycy Mochnacki), które miało nie dopuścić do wyciszenia powstania.
3 grudnia, gdy do Warszawy powróciÅ‚y wojska polskie pozostajÄ…ce do tej pory pod zwierzchnictwem Konstantego, RadÄ™ AdministracyjnÄ… przeksztaÅ‚cono w RzÄ…d Tymczasowy, na którego czele stanÄ…Å‚ książę Czartoryski (do rzÄ…du weszli Joachim Lelewel i MichaÅ‚ Radziwiłł.). Mimo iż przewagÄ™ w rzÄ…dzie nadal mieli przeciwnicy powstania musieli oni uznać jego wybuch jako coÅ› dokonanego – do Warszawy zaczęła Å›ciÄ…gać powstaÅ„cza szlachta, także z innych zaborów. RzÄ…d wezwaÅ‚ do aktywnoÅ›ci dawnych czÅ‚onków wojska napoleoÅ„skiego, a na 18 grudnia zwoÅ‚aÅ‚ do Warszawy sejm. 5 grudnia przeciwny rozruchom generaÅ‚ ChÅ‚opicki ogÅ‚osiÅ‚ siÄ™ dyktatorem powstania, by doprowadzić do pomyÅ›lnych rokowaÅ„ z carem i uÅ›mierzyć rewolucyjnych nastrojów. MiÄ™dzy innymi zaczÄ…Å‚ rozbrajać lud Warszawy. WiÄ™kszość zjeżdżajÄ…cych do Warszawy na sejm posłów miaÅ‚a nastawienie propowstaniowe, podobnie jak prasa, która krytykowaÅ‚a ugodowość ChÅ‚opickiego.
18 grudnia w odpowiedzi na apel Mikołaja I o natychmiastową kapitulację sejm uznał powstanie za narodowe. Dyktator nadal dążył do porozumienia z Rosją, nie przygotowywał się do wojny, zamknął m.in. opozycyjne pisma i zdecydowanie zwalczał patriotów, co gasiło powstańczy zapał. 7 stycznia 1831 roku, wobec braku porozumienia, sejm przyjął rezygnację Chłopickiego. Dyskutowana detronizacja Mikołaja I została uchwalona przez sejm pod naciskiem opinii społecznej, podburzanej przez członków Towarzystwa Patriotycznego, 25 stycznia 1831 roku.
Wraz z odciÄ™ciem siÄ™ od Rosji zdecydowano o zmianie ustroju – Polska miaÅ‚a stać siÄ™ monarchiÄ… konstytucyjnÄ…, peÅ‚niÄ™ wÅ‚adzy ustawodawczej przejÄ…Å‚ sejm, to ten organ także wyznaczaÅ‚ czÅ‚onków rzÄ…du i wybieraÅ‚ wodza naczelnego. Pierwszym wybranym przywódcÄ… zostaÅ‚ generaÅ‚ MichaÅ‚ Radziwiłł.. RzÄ…d Narodowy wybrany 29 stycznia reprezentowaÅ‚ wszystkie siÅ‚y polityczne w kraju (konserwatyÅ›ci – zgadzali siÄ™ na wojnÄ™ z RosjÄ…, liczÄ…c na szybkie przeniesienie kwestii polskiej na arenÄ™ miÄ™dzynarodowÄ…, w kwestii chÅ‚opskiej nie mieli wÅ‚asnych pomysłów przedstawiciele opozycji kaliskiej – opowiadali siÄ™ za stopniowym oczynszowaniem chÅ‚opów, radykaÅ‚owie – grupa najbardziej zróżnicowana – od liberalizmu po niemal rewolucyjne nastawienie).
Wojna polsko-rosyjska
5 lutego 1831 roku wojska MikoÅ‚aja I (okoÅ‚o 120 tysiÄ™cy) wkroczyÅ‚y pod dowództwem Iwana Dybicza do Królestwa. Polska armia, liczÄ…ca okoÅ‚o 50 tysiÄ™cy byÅ‚a gorzej uzbrojona, nie miaÅ‚a dużych możliwoÅ›ci mobilizacyjnych, jednak byÅ‚a wzorowo wyszkolona, przewyższajÄ…c nieraz pod wzglÄ™dem technicznym żoÅ‚nierzy cara. O ile mÅ‚ode kadry oficerskie byÅ‚y peÅ‚ne nadziei na zwyciÄ™stwo i zapaÅ‚u, o tyle generalicjÄ™ cechowaÅ‚ sceptycyzm – nie potrafiÅ‚a kierować dużymi oddziaÅ‚ami, koordynować dziaÅ‚aÅ„ różnych formacji wojskowych. KierujÄ…cy politykÄ… zagranicznÄ… Czartoryski dążyÅ‚ do umiÄ™dzynarodowienia sprawy polskiej – uzyskania neutralnoÅ›ci Austrii i Rosji oraz zyskania poparcia Francji i Wielkiej Brytanii. PaÅ„stwa zachodnie mimo deklaracji sympatii, nie miaÅ‚y żywotnych interesów w mieszanie siÄ™ w polskÄ… sprawÄ™, nie uznawaÅ‚y też powstaÅ„czego rzÄ…du.
14 lutego pod Stoczkiemdoszło do pierwszego, zwycięskiego starcia oddziałów generała Józefa Dwernickiego z 80 tysięczną armią Dybicza idąca na Warszawę. W kolejnych dniach oddziały polskie kilkakrotnie ścierały się z Rosjanami (sukcesy pod Kałuszynem i pod Dobrem). Do decydującego w tej fazie wojny starcia doszło pod Olszynką Grochowską, gdzie taktyką dowódczą wykazał się generał Chłopicki. Po tym, jak odniósł rany, inni dowódcy nie potrafili pokierować walką i musieli wycofać się w stronę Pragi, ponosząc wielkie straty. Dybicz jednak znacznie uszczuplonymi środkami nie mógł kontynuować ofensywy.
Kolejnym wodzem naczelnym zostaÅ‚ Jan Skrzynecki, który zaakceptowaÅ‚ strategiÄ™ doradcy – generaÅ‚a Ignacego PrÄ…dzyÅ„skiego. Wojska polskie odcięły główne siÅ‚y Dybicza od zaplecza. OddziaÅ‚y pod dowództwem PrÄ…dzyÅ„skiego rozbiÅ‚y 31 marca pod Wawrem i pod DÄ™bem Wielkim, a nastÄ™pnie 11 kwietnia pod Iganiami osÅ‚aniajÄ…cy magazyny rosyjskie korpus Jerzego Rosena. Kontynuacja walk zostaÅ‚a wstrzymana w zwiÄ…zku z kunktatorskim zachowaniem Skrzyneckiego, który, podobnie jak Czartoryski, liczyÅ‚ na mediacjÄ™ z Rosjanami i udziaÅ‚ (jak w sprawie Belgii czy Grecji) Francji i Wielkiej Brytanii. Kolejny plan PrÄ…dzyÅ„skiego zostaÅ‚ wstrzymany, a połączone siÅ‚y rosyjskie rozbiÅ‚y polskie wojska 26 maja pod OstrołękÄ… (szarża artylerii konnej gen. Józefa Bema). Duch mÅ‚odych oficerów zaÅ‚amaÅ‚ siÄ™, generalicja straciÅ‚a jakiekolwiek nadzieje na zwyciÄ™stwo, a żoÅ‚nierze przestali ufać swym dowódcom.
Oprócz regularnych walk polsko-rosyjskich głównie na terenie zaboru rosyjskiego i ziem Królestwa zajętych przez Rosjan trwały walki partyzanckie. Na Litwie i części Białorusi wybuchło krwawo stłumione ogólnonarodowe powstanie (udział Emilii Plater). Podobne działania, choć związane głównie ze szlachtą rozegrały się na Ukrainie. Oddziały polskie wysłane na pomoc powstańcom były zbyt słabe. Zostały wyparte przez Rosjan i internowane w Austrii i Prusach. Polacy z innych zaborów włączali się w powstańczy trud, dając m.in. ochotników (z Wielkiego Księstwa Poznańskiego ok. 3 tysięcy), zaopatrzenie, żywność i środki finansowe.
Upadek powstania listopadowego
W czerwcu 1831 roku sytuacja powstańców wciąż się pogarszała. Na czele armii rosyjskiej stanął marszałek Iwan Paskiewicz, który przez północne Mazowsze poprowadził swe wojska w kierunku stolicy. Skrzynecki pragnął pertraktować z Rosjanami, szczególnie, że w Warszawie panowały choroby, drożyzna, strach przez zemstą cara. Lud pragnął znaleźć winnych klęski generałów-zdrajców, między innymi biorąc udział w masowych demonstracjach (29 czerwca). W lipcu wojska rosyjskie wciąż posuwały się w stronę Warszawy. Skrzynecki, jak i jego następca Henryk Dembiński unikali starcia, nakazując wojsku cofanie się w stronę stolicy.
15 sierpnia rozhisteryzowana ludność Warszawy dokonaÅ‚a samosÄ…du nad aresztowanymi oficerami, posÄ…dzanymi o szpiegostwo i zdradÄ™. Sejm szefem rzÄ…du mianowaÅ‚ Jana Krukowieckiego, dajÄ…c mu dyktatorskie kompetencje. Nowy dowódca powstania rozpoczÄ…Å‚ pacyfikacjÄ™ tÅ‚umu Warszawiaków oraz podjÄ…Å‚ próby mediacji z Paskiewiczem, wierzÄ…c, że po zduszeniu „rewolucji w Warszawie” car zgodzi siÄ™ na utrzymanie autonomii Królestwa i konstytucyjnych praw.
Sejm jednak (pod wpÅ‚ywem „kaliszan”) odrzuciÅ‚ projekt kapitulacji, a armia rosyjska 6 wrzeÅ›nia wkroczyÅ‚a do stolicy. Obrona Warszawy byÅ‚a nieskoordynowana, zaciekle broniÅ‚a siÄ™ Wola (gen. Józef SowiÅ„ski), zaÅ› dowództwo coraz silniej naciskaÅ‚o na kapitulacjÄ™. 8 wrzeÅ›nia sejm odwoÅ‚aÅ‚ prezesa RzÄ…du Narodowego, a także wodza naczelnego, akceptujÄ…c wyłącznie kapitulacjÄ™ Warszawy. DziÄ™ki temu wojska polskie wraz z przywódcami powstania i zaangażowanymi w nie publicystami, mÅ‚odzieżą, mogÅ‚y opuÅ›cić miasto i udać siÄ™ w stronÄ™ granic z AustriÄ… i Prusami, gdzie zostaÅ‚y internowane – odpowiednio 28 wrzeÅ›nia i 5 października. Ostatnia skapitulowaÅ‚a twierdza Zamość – 21 października 1831 roku.
Skutki powstania listopadowego
Mimo zdecydowanej klÄ™ski powstania listopadowego i dotkliwych represji popowstaniowych podkreÅ›la siÄ™ jego znaczenie dla ksztaÅ‚towania narodowej tożsamoÅ›ci i Å›wiadomoÅ›ci Polaków. Przyczyny klÄ™ski byÅ‚y przez kolejne dziesiÄ™ciolecia dyskutowane. Przede wszystkim powstanie byÅ‚o dzieÅ‚em szlachty i inteligencji pochodzenia szlacheckiego, co w sposób znaczny ograniczaÅ‚o jego zasiÄ™g (brak rozwiÄ…zania sprawy chÅ‚opskiej). Powstanie wywoÅ‚aÅ‚a grupa mÅ‚odych spiskowców, a zaskoczona tym generalicja i ludzie wÅ‚adzy od poczÄ…tku nie wierzyli w sukces przedsiÄ™wziÄ™cia, marnujÄ…c szanse na lepsze przygotowania militarne i tracÄ…c czas na pertraktacje z Rosjanami. Mimo to żoÅ‚nierze wykazali siÄ™ na polu bitwy doÅ›wiadczeniem i mÄ™stwem, podejmujÄ…c równÄ… walkÄ™ z najwiÄ™kszÄ… ówczesnÄ… europejskÄ… armiÄ…. Nie udaÅ‚o siÄ™ przenieść sprawy polskiej na arenÄ™ miÄ™dzynarodowÄ… – zarówno Wielka Brytania oraz Francja, jak i Austria oraz Prusy nie zamierzaÅ‚y ingerować w wewnÄ™trzne sprawy Rosji, unikajÄ…c konfliktu z carem. Uznanie polskiej niepodlegÅ‚oÅ›ci godziÅ‚yby w porzÄ…dek ustalony na kongresie wiedeÅ„skim, gwarantujÄ…cym do wybuchu I wojny Å›wiatowej wzglÄ™dnÄ… równowagÄ™ na kontynencie. PodkreÅ›la siÄ™ jednak, że wydarzenia w Polsce w 1830-1831 roku wpÅ‚ynęły na ksztaÅ‚towanie liberalnych i narodowowyzwoleÅ„czych poglÄ…dów w caÅ‚ej Europie.
InnÄ… dotkliwÄ… kwestiÄ… odnoszÄ…cÄ… siÄ™ do listopadowego wybuchu byÅ‚y represje po upadku powstania. Iwan Paskiewicz otrzymaÅ‚ tytuÅ‚ ksiÄ™cia warszawskiego i namiestnika z nieograniczonÄ… wÅ‚adzÄ…, a caÅ‚e Królestwo Polskie byÅ‚o okupowane przez wojska cara. Na caÅ‚e Królestwo naÅ‚ożono olbrzymie kontrybucjÄ™, w Warszawie wybudowano wiÄ™zienie i twierdzÄ… – cytadelÄ™. Uczestników powstania wcielano masowo do rosyjskiej armii i wysyÅ‚ano na 15 lat do sÅ‚użby w Rosji. Wojsko polskie przestaÅ‚o istnieć. Uczestnikom powstania i czÅ‚onkom RzÄ…du Narodowego wytoczono procesy, w których zapadaÅ‚y surowe kary (Å›mierć lub zesÅ‚anie na SyberiÄ™). NastÄ…piÅ‚a konfiskata majÄ…tków (okoÅ‚o 10% w skali caÅ‚ego kraju).
Z Królestwa uczyniono prowincję imperium rosyjskiego, z niewielką autonomią administracyjną i skarbową, a konstytucję zastąpiono wydanym 14 lutego 1832 roku Statutem Organicznym. Zgodnie z nim Królestwo miało zachować odrębność ustrojową i własny rząd, stanowiąc jednak część składową Cesarstwa. Statut likwidował sejm, pozostawiając jednak Radę Administracyjną. Rada Stanu przestała pełnić swą rolę (zlikwidowano ją w 1841 roku). Statut gwarantował jednak wolność słowa, druku, wolności obywatelskie i narodowe oraz samorząd, jednak zapisów tych nie przestrzegano, wprowadzając cenzurę i system rządów policyjnych.
Po upadku powstania na Królestwo zostaÅ‚a naÅ‚ożona wielka kontrybucja, dodatkowo obywatele zmuszeni byli utrzymywać stacjonujÄ…ce wojsko rosyjskie oraz ponieść koszty wznoszenia twierdz. Najszerszy zakres represje miaÅ‚y na terenie włączonym do Cesarstwa – dążono do peÅ‚nej integracji tych ziem z RosjÄ…. DrobnÄ… szlachtÄ™ masowo przesiedlano na wschód, zniesiony zostaÅ‚ WileÅ„ski OkrÄ™g Naukowy, zamkniÄ™te zostaÅ‚o Gimnazjum WoÅ‚yÅ„skie w KrzemieÅ„cu, likwidowano klasztory katolickie, a w 1839 doprowadzono do formalnej likwidacji KoÅ›cioÅ‚a unickiego. W Królestwie z kolei zamkniÄ™to Uniwersytet Warszawski, AkademiÄ™ WileÅ„skÄ… i inne uczelnie, a także Towarzystwo Przyjaciół Nauk, wywożąc zbierane przez lata biblioteczne zbiory. Zaniedbano szkolnictwo elementarne, a Å›rednie ograniczono w znacznym stopniu. WÅ›ród gospodarczych represji najbardziej w interesy polskie uderzyÅ‚o wprowadzenie wysokiego cÅ‚a na wyroby sprowadzane z Królestwa do Rosji, co zahamowaÅ‚o rozwój polskiego przemysÅ‚u. Na przeÅ‚omie lat trzydziestych i czterdziestych podporzÄ…dkowano Petersburgowi szkolnictwo oraz administracjÄ™ terenowÄ… (podziaÅ‚ na gubernie w miejsce województw). Wprowadzono rosyjski system monetarny, a także system miar i wag.
Dowiedz się więcej
1 Polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej
2 Polityka dynastyczna i konflikty w okresie jagiellońskim
3 Zasady Konstytucji 3 Maja
2 Polityka dynastyczna i konflikty w okresie jagiellońskim
3 Zasady Konstytucji 3 Maja
Komentarze
artykuÅ‚ / utwór: Powstanie listopadowe – przyczyny, przebieg, skutki

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
