Legiony Polskie - udział w wojnach napoleońskich (1797-1802)
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nadzieje Polski na odzyskanie niepodległości przekreślił także pokój pomiędzy Rosją i Francją zawarty w Paryżu w październiku 1801 roku. Traktaty zarówno z Austrią, jak i Rosją zawierały tajne klauzule, w których Napoleon zobowiązywał się do niepopierania Polaków, w zamian za niepopieranie przez zaborców francuskich rojalistów na emigracji (przeciwników Napoleona). Istnienie Legionów Polskich straciło sens. Mimo klęski sprawy polskiej w poczynaniach Napoleona żołnierze mogli uczyć się nowoczesnego stylu walki, który następnie przekazali, gdy tworzyła się armia Księstwa Warszawskiego. Legiony wyszkoliły wielu oficerów i żołnierzy, przechowywały polskie tradycje wojskowe i stały się wzorem demokratycznego wojska.

Już w 1800 roku w artykule „Czy Polacy wybić się mogą na niepodległość” Tadeusz Kościuszko, rozczarowany współpracą Polaków z obcymi państwami, pisał, że Polacy mogą odzyskać niepodległość tylko dzięki siłom wewnętrznym i dzięki wybuchowi ogólnonarodowego zrywu.
T. Kościuszko, B. Pawlikowski,Czy Polacy mogą się wybić na niepodległość?
Naród żądający niepodległości potrzeba koniecznie, aby ufał w swoje siły. Jeżeli nie ma tego czucia, jeżeli do utrzymania bytu swego nie idzie przez własne usiłowania, ale przez obce wsparcie lub łaskę, można śmiało przepowiedzieć, iż nie dojdzie ani szczęścia ani cnoty, ani sławy. Możemy widzieć z historii, czy kraj którykolwiek, co poważamy jego pamięć, doszedł do stopnia wysokiego chwały z cudzą opieką?
[...]Miejmy tylko odwagę, śmiałość i stałość w przedsięwzięciu, a otrzymamy naszą niepodległość. Jest niepodobieństwo, aby kraj tak rozległy jak Polska i 16 000 000 ludności mający był zawojowany, jeżeli mieszkańcy bronić się energią i wybić z niewoli zechcą. Nie masz takiego w historii przykładu, a szczupłe państwa jak Szwajcarzy i Holendrzy otrzymali wolność, kiedy chcieli.
[...]Kto by myślał bez prawideł wolności i równości zaczynać rewolucję, ten nadmiernie chce przelewać krew swoich współrodaków i niczego nie dokaże. A przy tym, po co rozpoczynać boje nie mające na celu szczęścia ogólnego narodu? Im więcej zapału wolności mieli Francuzi, tym straszniejszymi byli nieprzyjacielowi. Czegóż nie dokażą Polacy, gdy się przejmą tym duchem, dziedzicząc wielkie siły osobiste fizyczne, jak żaden z narodów w Europie? Któryż lud miał szczęśliwe zdarzenia wybijając się na niepodległość, jakie my posiadamy? Inni nie wiedzieli, czy walczyć mogą z regularnym żołnierzem. Włościanie nasi mają cokolwiek doświadczenia, już bywali w ogniu, a w prowincjach, które nie powstały, wiedzą, że bracia ich bili się i odbierali armaty kosami. Już duch wolności rozszedł się w Polsce między ludem; jeżeliby kto za pierwszym razem nie widział zapału, jakiego by żądał, najdzie go czasem, skoro sam będzie miał stateczność ducha i starać się nie przestanie wlewać go w drugich.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Funkcjonowanie Królestwa Polskiego (1815-1830)
2  Geneza przebieg i skutki zamachu majowego
3  Polska droga do zjednoczonej EuropyKomentarze
artykuł / utwór: Legiony Polskie - udział w wojnach napoleońskich (1797-1802)
Linia  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Linia

  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz: