Legiony Polskie - udział w wojnach napoleońskich (1797-1802)
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Działo się w Mediolanie, dnia 20 nivose r. V** Rzptej Francuskiej, a I-go wolności lombardzkiej. Wódz naczelny zatwierdza układy powyższe.
* z wł. „Ludzie wolni są braćmi”
** Tj. 9 stycznia 1797 r.


Po pokoju zawartym w Campo Formio z 17 października 1797 roku pomiędzy Austrią i Francją, w którym nie było o kwestii polskiej żadnej wzmianki, polskie oddziały pozostały we Włoszech jako korpus posiłkowy Republiki Cysalpińskiej (księstwo Modeny, papieskie tereny Bolonii i Ferrary), gdzie służyły głównie do tłumienia antyfrancuskich wystąpień. Jeden legion skierowano do Rzymu, gdzie w listopadzie 1798 roku Francja obaliła rządy papieskie (utworzono Republikę Rzymską), następnie walczył przeciw Królestwu Neapolu. W grudniu część legionu (I legia) odniosła sukces pod Civita Castellana (dowodził Karol Kniaziewicz).

II legia w roku 1799 została wykorzystana do walki z wielką armią austriacko-rosyjską, dowodzoną przez Suworowa. W marcu poniosła duże straty w bitwach pod Legnano i Weroną, zaś 4 kwietnia została rozbita w bitwie z wojskami drugiej koalicji pod Magnano (poległ m.in. gen. Rymkiewicz). Po porażce część oddziałów przez trzy miesiące broniła wraz z Francuzami twierdzy w Mantui. Po poddaniu twierdzy legioniści zostali wcieleni do armii austriackiej. W czerwcu 1799 roku w bitwie nad rzeką Trebbią z pięciu polskich batalionów pozostały jedynie dwa, jednak na wiosnę 1800 roku Legiony zasilili nowi ochotnicy, a liczba wojska sięgnęła 10 tysięcy. Powstała Legia Naddunajska, która wraz z francuską armią reńską walczyła przeciw drugiej koalicji - między innymi odznaczyła się w bitwie pod Offenbach. Polskie oddziały przyczyniły się także do decydującego zwycięstwa wojsk napoleońskich w grudniu 1800 roku pod Hohenlinden.

Pokój z francusku-austriacki zawarty w Lunville z lutego 1801 roku przekreślił nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Część z nich (m.in. z Kniaziewiczem) opuściła Legiony. Pozostali zostali podzieleni na trzy jednostki (dwie pozostały we Włoszech, jedna została wcielona do francuskiej armii). Wcieleni do armii francuskiej legioniści w maju 1802 i styczniu 1803 roku zostali wysłani do tłumienia powstania Murzynów na wyspie San Domingo, gdzie większość w wyniku walk i chorób zginęła. Resztki, około 300 żołnierzy i oficerów poddały się Anglikom.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Skutki wojen w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej
2  Polityka polska w latach 1989-2011
3  Księstwo Warszawskie (1807-1812)Komentarze
artykuł / utwór: Legiony Polskie - udział w wojnach napoleońskich (1797-1802)
Linia  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Linia

  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz: