Polska za czasów Sejmu Wielkiego (1788-1792)
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Sytuacja międzynarodowa w dobie Sejmu Wielkiego

Po zbliżeniu Rosji, Austrii i Prus podczas pierwszego rozbioru Polski ich interesy szybko się rozeszły. Konflikt o Śląsk dzielił Wiedeń i Berlin, dodatkowo po śmierci elektora Bawarii Maksymiliana Józefa I rozgorzała nierozstrzygnięta wojna o sukcesję bawarską (1777-1779). Rosja z kolei planowała całkowicie usunąć Turków z Europy i przywrócić bizantyjskie cesarstwo, między innymi w 1784 roku anektowała Krym. Zgody na swoje plany musiała jednak szukać na dworze wiedeńskim.

W sierpniu 1787 roku Turcja wypowiedziała Rosji wojnę, do której w kolejnym roku przystąpiła Austria. Szwecja, wykorzystując zaangażowanie caratu na południu, zaatakowała Rosję w lecie 1788 roku. W związku z nową sytuacją w Europie wykształciły się dwa sojusze. Pierwszy złożony z Anglii, Prus, Holandii, Szwecji i Turcji („system federalny”), drugi z państw cesarskich - Rosji i Austrii. O ile Wielka Brytania dążyła do zachowania równowagi w Europie, o tyle Prusy pragnęły nowych nabytków kosztem Polski (Gdańsk, Toruń, Wielkopolska), która rekompensatę uzyskałaby w postaci Małopolski zagarniętej przez Austrię, zaś ta zyskałaby nabytki kosztem Turcji. Rosja i Austria były zdecydowanie temu przeciwne, gwarantując nienaruszalność polskich porozbiorowych granic w 1788 roku. Polska w tym konflikcie była jedynie przedmiotem, mogąc odegrać jedynie rolę słabego sprzymierzeńca. Okoliczności zwołania sejmu w 1788 roku

Zarówno król jak i magnateria, mając w perspektywie wojnę turecko-rosyjską zaproponowali carycy Katarzynie II na zjeździe w Kaniowie w 1787 roku przymierze polsko-rosyjskie, skierowane przeciw Turcji. Król poprzez sojusz pragnął wzmocnić swą pozycję i dalej reformować kraj, zaś opozycja pragnęła ograniczyć jego rolę oraz rolę Rady Nieustającej. Cesarzowa przyjęła ofertę Poniatowskiego, godząc się na zwołanie sejmu konfederacyjnego, podczas którego miano uchwalić przymierze. Z 20 tysięcy wojska proponowanego przez władcę caryca zgodziła się na 12 tysięcy. Dodatkowo nie było mowy o nabytkach terytorialnych dla Polski czy udziale reprezentacji Rzeczpospolitej na przyszłym kongresie pokojowym. W związku ze zdecydowanym protestem Prus negocjacje wstrzymano.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ustrój Królestwa Polskiego (1815-1830)
2  Polski październik 1956
3  Autonomia galicyjskaKomentarze
artykuł / utwór: Polska za czasów Sejmu Wielkiego (1788-1792)
Linia  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Linia

  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz: