Pierwszy rozbiór Polski
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 • Austria dostała obszar o powierzchni 83 tysięcy km² zamieszkany przez 2,65 miliony osób. Złożyły się na to Spisz (zagarnięty już w 1769 roku oraz starostwa czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie (anektowane w 1770 roku), a także południowa część województwa krakowskiego, sandomierskiego i województwo ruskie po rzekę Zbrucz. Pod względem gospodarczym były to najcenniejsze ziemie (m.in. zagarnięto złoża solne w Wieliczce, Bochni i na Rusi).


 • Rozbiory jasno pokazały klęskę polityki Katarzyny II względem Rzeczpospolitej. Nie udało jej się utrzymać protektoratu nad całą częścią kraju – utrata ziem południowych i północno-zachodnich wzmocniła jej potencjalnych przeciwników. Upokorzenie traktatem rozbiorowym Polski wzmogło niechęć Polaków do caratu.

  Sejm rozbiorowy (1773-1775)

  Działania dworu petersburskiego oraz nowego ambasadora rosyjskiego w Warszawie – Ottona von Stackelberga skierowane były na zawarcie z trzema zaborcami traktatów zatwierdzających zagarnięcie ziem Rzeczpospolitej. Szlachta mogła jedynie protestować i działać na zwłokę. Odrzucenie żądań zaborców dotyczących zwołania sejmu na kwiecień 1773 rok mogły jeszcze bardziej pogorszyć sytuacje osłabionego państwa. Dodatkowo król liczył na przeprowadzenie reform na rozbiorowym sejmie. Sejm nadzwyczajny zebrał się w Warszawie w 1773 roku pod przewodnictwem oddanych Rosji Adama Ponińskiego (były konfederat barski) i Michała Radziwiłła. By uniknąć zastosowania liberum veto zawiązano konfederację (w takich wypadkach głosowano zwykłą większością głosów). Plany zawiązania konfederacji opóźniły wystąpienia posłów nowogrodzkich – Tadeusza Rejtana i Samuela Korsaka, do których przyłączyło się wielu innych deputowanych. Nie zapobiegło to jednak powstaniu konfederacji i przygotowaniu zmian ustrojowych odbierających koronie polskiej wpływu na losy państwa.

  We wrześniu 1773 roku traktaty rozbiorowe zostały ratyfikowane przez sejm Rzeczypospolitej . Obrady przeciągnęły się do kwietnia 1775 roku, podczas których trwała grabież dóbr pojezuickich i odebranych Stanisławowi Augustowi królewszczyzn.
  Ustawy sejmu porozbiorowego 1773 roku (wyjątki)


  strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


    Dowiedz się więcej
  1  Testament Bolesława Krzywoustego
  2  Polska droga do zjednoczonej Europy
  3  Przemiany społeczne i ustrojowe państwa polskiego w XV wieku  Komentarze
  artykuł / utwór: Pierwszy rozbiór Polski
  Linia   Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
   Linia

   Imię:
   E-mail:
   Tytuł:
   Komentarz: