Panowanie Augusta III (1733-1763)
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zdobycie polskiej korony przez Augusta III było niemałym sukcesem. Wyróżniał on dynastę Wettinów spośród innych władców Rzeszy i dawała podstawy do starań o tytuł cesarza rzymsko-niemieckiego. Plany te po śmierci cesarza Karola VI przekreśliła aneksja Śląska dokonana przez pruskiego władcę Fryderyka II. Uzyskanie zwierzchnictwa nad księstwami głogowskim i żagańskim utrudniały w znaczny sposób wymianę handlową między Polską a Saksonią. Dlatego głównym celem Wettinów było zyskanie połączenia terytorialnego z Rzeczpospolitą i przeciwdziałanie pruskim wpływom na terenach górnej Odry. Dla Polski zdobycze pruskie na Śląsku pogarszały jej międzynarodową sytuację i stwarzały możliwość coraz szerszej ingerencji w sprawy wewnętrzne przez władców Prus.
Polskie zwyczaje za panowania Augusta III w relacji Jędrzeja Kitowicza
O sejmach
Do zerwania sejmu nie zażywano osób rozumem i miłością dobra publicznego obdarzonych, bo też tego nie potrzeba była. Lada poseł ciemny jak noc, utrzymany tym końcem [w tym celu] na sejmiku posłem przez partyją Czartoryskich, nie szukając pozornych przyczyn, odezwał się w poselskiej izbie: „Nie ma zgody na sejm!”- i to było dosyć do odebrania wszystkim mocy sejmowania. A gdy marszałek spytał: „Co za racyja?”- odpowiedział krótko:„ Jestem posłem, nie pozwalam”- i to powiedziawszy usiadł, jak niemy diabeł na wszystkie prośby i nalegania innych posłów o danie przyczyny zatamowania sejmu nic więcej nie odpowiadając, tyko to jedno: „ Jestem posłem”. A potem wymknąwszy się nieznacznie z poselskiej izby, zaniósł do kancelaryi manifest o nieważności sejmu racyjami w gabinecie Czartoryskich nataszowany [naładowany, napchany] i w ułożeniu swoim całkowity podsunięty zrywaczowi.
O obyczajach towarzyskich
Skoro spróbowano drugiego dania, to jest pieczystego, natychmiast gospodarz zawołał dużego kielicha, tym w strych [po brzegi, pod wierzch] nalanym pił do dystyngowańszego [bardziej dostojnego], ale zdrowie najdystyngowańszego gościa, który się tam znajdował, pił stojąc, a za nim razem wszyscy stali. [...] Kto zaś z gości nie mógł się dłużej na nogach trzymać albo też nie chciał być trunkiem zalanym, wynosił się nieznacznie z kompanii.[...]To było największym [...] ukontentowanie gospodarza, kiedy słyszał nazajutrz od służących jako żaden z gości trzeźwy nie odszedł, jako jeden potoczywszy się, wszystkie schody- tocząc się kłębem- przemierzył; jako drugiego zaniesiono do stancyji jako nieżywego; jak ów zbił sobie róg głowy o ścianę; jak tamci dwaj - skłóciwszy się – pyski sobie powycinali; jako nareszcie ten jegomość- chybiwszy krokiem upadł w błoto, a do tego ząb sobie o kamień wybił.
strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Tworzenie się nowej władzy na ziemiach polskich. Manifest i działalność PKWN
2  Polska polityka zagraniczna po przełomie 1989
3  Hołd PruskiKomentarze
artykuł / utwór: Panowanie Augusta III (1733-1763)
Linia

  • Polecam tę stronę.Ciekawe informacje można tu znalezć.:)
    Diana (milena20140 {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Linia

Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz: