Wojna polsko-szwedzka byÅ‚a elementem wielkiego konfliktu miÄ™dzynarodowego wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Pierwszy etap wojny trwaÅ‚ w latach 1600-1622 w Inflantach. W 1601 roku wiÄ™ksza część Inflant (bez Rygi) zostaÅ‚a zajÄ™ta przez Szwedów (przychylność niemieckiej szlachty inflanckiej). Hetmani litewscy – Krzysztof Radziwiłł i Jan Karol Chodkiewicz pokonali nieprzyjaciela w bitwie pod Kockenhausen, jednak nie mieli wystarczajÄ…cych siÅ‚ by rozpocząć ofensywÄ™.W kolejnych latach Zamoyskiemu udaÅ‚o siÄ™ odzyskać utracone tereny, a jego nastÄ™pca – Chodkiewicz zdobyÅ‚ w 1603 roku Dorpat, a rok później odniósÅ‚ zwyciÄ™stwo w bitwie pod BiaÅ‚ym Kamieniem. W 1605 król Szwecji Karol IX (Karol sudermaÅ„ski) uderzyÅ‚ w kierunku Rygi, jednak wojska Rzeczpospolitej odparÅ‚y jego atak. Pod wodzÄ… Jana Karola Chodkiewicza Polacy odnieÅ›li zwyciÄ™stwo pod Kircholmem (czterotysiÄ™czna armia pokonaÅ‚a trzykrotnie silniejszÄ… armiÄ™ szwedzkÄ…, zasÅ‚uga kawalerii) – Polska utrzymaÅ‚a dziÄ™ki temu Inflanty.
Szwecja nie przestaÅ‚a jednak zaczepnych ataków. Wojna Szwecji z DaniÄ… i Å›mierć Karola IX umożliwiÅ‚y zawarcie rozejmu w 1611 roku. W 1617 roku zostaÅ‚ on zerwany przez nieprzyjaciół. W 1621 roku Szwedzi opanowali RygÄ™ (sprzyjaÅ‚o im protestanckie mieszczaÅ„stwo), a także ParnawÄ™ i MitawÄ™. W 1622 roku zostaje podpisany rozejm (dziÄ™ki Krzysztofowi Radziwiłłowi) w Mitawie (stolica Kurlandii) – Inflanty wraz z RygÄ… do rzeki Dźwiny pozostawaÅ‚y w rÄ™kach szwedzkich.
Kolejny etap wojny (1625-1629) toczy się w Prusach Książęcych i Królewskich. Nowy król Szwecji Gustaw II Adolf realizuje politykę zdobywania wybrzeży Morza Bałtyckiego. W 1626 roku wojska szwedzkie zajmują Piławę, wymuszają neutralność Prus Książęcych i opanowują całe Pomorze Gdańskie (bez Gdańska i Pucka). Wojna o ujście Wisły stanowiła element ogólnoeuropejskiej wojny trzydziestoletniej. 28 listopada 1627 roku dochodzi do bitwy morskiej pod Oliwą. Wygrywają Polacy. Kolejne bitwy ze Szwedami potwierdzają przewagę Szwedów zarówno w polu, jak i na morzu. Dzięki uchwaleniu podatków potrzebnych do prowadzenia wojny oraz przymierzu Zygmunta III z cesarzem udaje się odwrócić koleje wojenne. Wojska Gustawa Adolfa ponoszą klęskę w bitwie z wojskami polskimi dowodzonymi przez Stanisława Koniecpolskiego pod Trzcianą 25 czerwca 1629 roku (ranny zostaje szwedzki władca).
Na jesieni 1629 roku, dzięki mediacji Francji (pragnącej zaangażowania wojsk szwedzkich na terenach Niemiec), zostaje podpisany rozejm w Starym Targu na zasadzie zachowania stanu posiadania obu stron. Szwedzi zatrzymują większą część Inflant, porty Prus Królewskich i Książęcych bez Gdańska, Królewca i Pucka. Mają także prawo do pobierania przeważającej części ceł ściąganych z handlu gdańskiego (dochody te umożliwiają akcję Gustawa na terenie Rzeszy). W 1630 roku Szwedzi zajmują Pomorze Zachodnie, a w 1637 roku wcielają je do Szwecji. Ten stan rzeczy sankcjonuje traktat westfalski (1648).
Kiedy Władysław IV Waza objął tron w 1632 roku rozpoczął silne przygotowania militarne (zaciąg cudzoziemców, powiększenie piechoty, utworzenie floty wojennej w 1634 roku, która została sprzedana w 1641, budowa portu Władysławowo na Helu, warsztatów okrętowych w Pucku), nie uzyskał jednak dla swoich planów poparcia szlachty obawiającej się wzmocnienia władzy królewskiej. 12 września 1632 roku w Sztumskiej Wsi rozejm ze Szwecją został przedłużony. Szwedzi wycofują się z portów pruskich, rezygnują z pobierania cła gdańskiego, zatrzymują zaś Inflanty (na północ od Dźwiny).
W Prusach Książęcych w 1640 roku na tron wstępuje Fryderyk Wilhelm. Za przedłużenie na trzy lata prawa ściągania ceł z portów Prus Książęcych (od 1638 roku) Władysław IV nadaje Fryderykowi Wielkiemu (Wielkiemu Elektorowi) inwestyturę w 1641 roku i uznaje go za księcia pruskiego. Władca Prus, wykorzystując słabość Rzeczpospolitej, w 1646 roku znosi opłatę celną na rzecz Polski i zaczyna swobodnie dysponować dochodami portowymi.
Dowiedz się więcej
1 Polska gospodarka po przełomie 1989
2 Polityka wewnętrzna Kazimierza Wielkiego
3 Seniorat w dziejach Polski średniowiecznej
2 Polityka wewnętrzna Kazimierza Wielkiego
3 Seniorat w dziejach Polski średniowiecznej
Komentarze
artykuł / utwór: Wojny polsko-szwedzkie (do 1635 roku)

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
