Konflikt o Inflanty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W wyniku tego porozumienia wybuchła wojna północna (1563-1570). Litwa została zaatakowana przez Moskwę, która zajęła Połock. Początkowo Zygmunt August współpracował z Duńczykami, jednak blokada portu narewskiego przez kaprów wynajętych przez króla Polski godziła w ich interesy. Zmiana u władzy w Szwecji (obalenie Eryka XIV, na tronie Jan III – mąż Katarzyny Jagiellonki) umożliwiła współpracę z tym państwem. Dodatkowo potrzebując wsparcia Zygmunt, poparty przez senat, poszedł na ustępstwa wobec Albrechta Hohenzollerna, dopuszczając do dziedziczenia Prus Książęcych przez brandenburską linię Hohenzollernów (spowodowało to utratę szansy na inkorporację Prus po bezpotomnej śmierci Albrechta, a także umożliwiało zbliżenie w przyszłości Prus i Brandenburgii).


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/historiatest.php on line 752
Wojnę zakończył układ podpisany w Szczecinie w 1570 roku, który dzielił Inflanty pomiędzy walczące strony. Szwecja uzyskała Estonię z Talinem, Polska pozostałą część Inflant (z lennem), zaś Dania wyspy Dago i Ozylię.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Księstwo Warszawskie (1807-1812)
2  Podwójna elekcja 1733 roku i wojna sukcesyjna polska
3  Powstanie sejmu walnego w PolsceKomentarze
artykuł / utwór: Konflikt o Inflanty
    Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


    Imię:
    E-mail:
    Tytuł:
    Komentarz: