Mimo rozbicia dzielnicowego wśród elit polskich dominowało przekonanie o tym, że do sprawowania władzy mogą pretendować są wyłącznie Piastowiczowie (osoby z rodu Piastów). Ci z nich, którzy mieli kilkoro synów, dzielili między nich swe dzielnice, jednak bezdzietni zazwyczaj zawierali umowy z innymi członkami rodu, by przekazać im swe ziemie po śmierci. W wyniku takich układów książę wrocławski - Henryk IV Probus (Henryk Prawy) – połączył w swoich rękach Dolny Śląsk z Krakowem (1289 rok). O Kraków zwycięsko rywalizował z księciem na Kujawach – Władysławem Łokietkiem. Próby uzyskania korony królewskiej przerwała jego śmierć w 1290 roku.Kolejna zjednoczeniowa inicjatywa wyszła z Wielkopolski. Książę wielkopolski – Przemysł II, dzięki układowi zawartemu z księciem pomorskim Mszczujem podporządkował sobie Pomorze Gdańskie w 1294 roku. Rok później został koronowany w Gnieźnie na króla Polski przez arcybiskupa Jakuba Świnkę. Na jego pieczęci widniał napis: „Sam Wszechpotężny zwrócił Polakom zwycięskie znaki”. Jego panowanie trwało zaledwie kilka miesięcy – został wkrótce zamordowany na zlecenie Brandenburczyków w lutym 1296 roku w Rogoźnie. Posiadane dwie prowincje nie pozwalały jeszcze na utrwalenie władzy.
Kolejna koronacja odbyła się w Gnieźnie w 1300 roku. Nowym królem został Wacław II z rodu czeskich Przemyślidów, który po śmierci Henryka Probusa przejął rządy w Krakowie (od 1291 roku). Przyłączył do ziemi krakowskiej zbuntowaną przeciw Łokietkowi Wielkopolskę (połączył więc dwie najważniejsze polskie dzielnice), podporządkował także na zasadzie lenna księstwa śląskie i Mazowsze. Swoją pozycję umocnił poprzez ślub z córką Przemysła II - Ryksą.
Za jego panowania ustanowiono w Polsce urząd starosty, urzędu ziemskiego zależnego wyłącznie od króla polegającego na sprawowaniu władzy administracyjnej i sądowniczej. Ponadto król przeprowadził reformę monetarną – bicie grosza praskiego. Polityka Wacława II nie była jednak akceptowana przez polskich dostojników – sprzyjał Niemcom i Czechom, złożył hołd lenny cesarzowi, popierał czeskich i niemieckich urzędników.
Dowiedz się więcej
1 Panowanie Władysława Hermana (1079-1102)
2 Polacy wobec zaborców po upadku powstania styczniowego
3 Stan wojenny 1981 i schyłek socjalizmu w Polsce
2 Polacy wobec zaborców po upadku powstania styczniowego
3 Stan wojenny 1981 i schyłek socjalizmu w Polsce
Komentarze
artykuł / utwór: Pierwsze próby zjednoczeniowe

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
