Idee zjednoczeniowe szeroko propagował Kościół polski, jako jedyna organizacja obejmująca wszystkie ziemie dawnego Królestwa Polskiego, ponieważ arcybiskupstwo gnieźnieńskie było zwierzchnie w stosunku do wszystkich polskich diecezji (prócz Kamienia Pomorskiego), utrwalało ponaddzielnicowe więzi, bojąc się podziału arcybiskupstwa i wzrostu wpływu niemieckiego duchowieństwa.
Wyrazem idei zjednoczeniowej był kult świętego Stanisława, kanonizowanego w 1253 roku. Biskupi, a wśród nich biskup Jakub Świnka przeciwstawiając się napływowi duchowieństwa z Niemiec, stanęli w obronie polskiej mowy.Polskie rozdrobnione księstwa były za słabe by przeciwstawić się zagrożeniu z zewnątrz (najazdy Bałtów, Mongołów, umacnianie się Brandenburczyków).
Centralizację popierali również możni, ponieważ atmosfera ciągłych konfliktów i słabość państwa polskiego nie sprzyjały pomnażaniu przez nich majątków. Trudno było im posiadać swoje dobra w kilku dzielnicach, pragnęli bezpieczeństwa wewnętrznego, po tym jak ich prawa zostały zagwarantowane immunitetami, nie obawiali się już wzrostu roli władcy. Zjednoczenie popierały także miasta, którym granice celne i ciągłe konflikty uniemożliwiały rozwój handlu i wymiany towarów.
Dowiedz się więcej
1 Działalność zjednoczeniowa i polityka zagraniczna Mieszka I
2 Polska gospodarka po przełomie 1989
3 Zmiany społeczno-gospodarcze na ziemiach polskich w II poł. XIX wieku
2 Polska gospodarka po przełomie 1989
3 Zmiany społeczno-gospodarcze na ziemiach polskich w II poł. XIX wieku
Komentarze
artykuł / utwór: Przyczyny dążeń do centralizacji państwa polskiego w okresie rozbicia dzielnicowego

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
