Zjazd gnieźnieński (Misja św. Wojciecha)
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zjazd w Gnieźnie odbył się w marcu 1000 roku. Obecni podczas tego wydarzenia byli między innymi: cesarz niemiecki Otton III, Bolesław Chrobry, biskup poznański Unger, legat papieski, Gaudenty – brat św. Wojciecha. Przyjazd Ottona III do Polski związany był z prowadzona przez niego polityką uniwersalistyczną – włączeniem państw słowiańskich w krąg wpływów Cesarstwa Niemieckiego.

Głównym celem wizyty Ottona III było złożenie hołdu relikwiom św. Wojciecha. W czasie zjazdu cesarz uznał Bolesława za niezależnego władcę i zwolnił go z płacenia trybutu. Symbolem tego aktu stało się przekazanie polskiemu władcy diademu i włóczni św. Maurycego.

Skutkiem zjazdu była ogłoszona na nim fundacja arcybiskupstwa w Gnieźnie i trzech biskupstw – w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu. Istniejące w Poznaniu biskupstwo misyjne zostało podporządkowane Gnieznu później. Dzięki temu organizacja kościelna była w Polsce w pełni niezależna i podlegała wyłącznie papieżowi. Pierwszym arcybiskupem został brat św. Wojciecha Radzim-Gaudenty. Wydarzenie to prowadziło dawało możliwości koronacji królewskiej, której mógł dokonać jedynie arcybiskup.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Powstanie kościuszkowskie i trzeci rozbiór Polski
2  Eksterminacja ludności żydowskiej na terytorium Polski
3  Hołd PruskiKomentarze
artykuł / utwór: Zjazd gnieźnieński (Misja św. Wojciecha)
    Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


    Imię:
    E-mail:
    Tytuł:
    Komentarz: