Panowanie Bolesława Chrobrego
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bolesław Chrobry (czyli mężny, waleczny) władzę objął w wyniku walki z Odą i jej synami, których następnie wypędza z kraju. Przyczyniło się do tego głównie poparcie drużyny książęcej, która nie chciała rozszerzenia wpływów niemieckich w Polsce (co z pewnością by się stało po przejęciu władzy przez Odę i jej synów). Chrobry oślepia również przywódców opozycji – Przybywoja i Odolana.

Za panowania Bolesława Chrobrego przeprowadzona zostaje budowa wałów obronnych (wały Chrobrego) na Śląsku wzdłuż Nysy Łużyckiej i Bobra, które liczyły około 100 kilometrów. Władca zadbał również o silne ufortyfikowanie grodów, które narażone były na niemiecką ofensywę (Niemcza, Głogów). Pierwsze lata panowania Chrobrego polegają na kontynuacji polityki poprzednika. W latach 1002-1018 w wyniku wojen prowadzonych z Niemcami książę polski przyłącza do Polski Milsko i Łużyce. Cesarz niemiecki zobowiązał się również do osadzania margrabiów przyjaznych Polsce w Miśni i obiecał posiłki w związku z planowaną wyprawą Bolesława na Kijów.

W 1018 roku w wyniku wyprawy zbrojnej na Kijów Bolesław przyłącza Grody Czerwieńskie do Polski. Wykorzystuje spory o tron pomiędzy Rurykowiczami (synami Włodzimierza Wielkiego – Świętopełkiem i Jarosławem Mądrym). Ruś uważana była za potężnego przeciwnika, dlatego zwycięstwo polskiego księcia przysporzyło mu sławy. Z Kijowa wywiózł ogromne łupy.


  Dowiedz się więcej
1  Słowianie – pochodzenie i rozwój
2  Przemiany gospodarcze Polski 1945-1955
3  Problemy i sukcesy polskiej gospodarki w okresie międzywojennymKomentarze
artykuł / utwór: Panowanie Bolesława Chrobrego
Linia

  • bardzo mi to pomogło bo miałam do poprawienia oceny z histy. mam 2,3,4 to moje beznadziejne oceny, ale 4 to dobre. bardzo mi to pomorze
    ola (ola1905.2000 {at} o2.pl)

  • Całkiem niezłe ale nie ma krótszego? =(
    Anula (anulcia.wilczek {at} gmail.com)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Linia

Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz: