Fragment dokumentu Dagome iudex: Dagome iudex [...] w całości jedno państwo, które zwie się Schinesghe [Gniezno] z wszystkimi swymi przynależnościami w tych granicach, jak się zaczyna od pierwszego boku długim morzem [stąd] granicą Prus aż do miejsca, które nazywa się Ruś, a granicą Rusi, ciągnąc aż do Craccoa [Krakowa] i od tego Craccoa aż do rzeki Oddere [Odry], prosto do miejsca, które nazywa się Alemure, a od tej Alemury aż do ziemi Milze [Milczan] i od granicy Milze prosto do Oddere [Odra] i stąd idąc wzdłuż rzeki Oddere aż do rzeczonego państwa Schinesghe. |
Dokument wymienia w swej treści Odę – drugą chrześcijańską żonę Mieszka, księżniczkę niemiecką (ślub ok. 980 roku) i jej synów Mieszka i Lamberta – poddaje je pod opiekę papieżowi (Kościołowi), nie wymienia pierworodnego syna – Bolesława, co mogło wynikać z obaw Mieszka przed zagarnięciem przez niego władzy w księstwie. Mieszko dzieli władzę między Odę i jej synów. Państwo Mieszka I było państwem patrymonialnym.
Dokument spisany w języku łacińskim poddawał Polskę pod opiekę św. Piotra. Z tytułu tego nadania Polska płaciła papiestwu świętopietrze.
Dowiedz się więcej
1 Polska w okresie wielkiej wojny północnej (1700-1721)
2 Rozwój partii politycznych w II Rzeczpospolitej
3 Sprawa polska podczas pierwszej wojny światowej
2 Rozwój partii politycznych w II Rzeczpospolitej
3 Sprawa polska podczas pierwszej wojny światowej
Komentarze
artykuł / utwór: Dokument „Dagome iudex”

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
