Narodziny państwa polskiego
Historia Polski klp.pl klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Położenie Polski, odległe od głównych ośrodków kultury owego czasu, nie wpływało na przyspieszenie rozwoju cywilizacyjnego, ale dawało ochronę przed agresją i tworzyło warunki do ekspansji, co stanowiło główny cel istnienia ówczesnej organizacji państwowej. Na kształtowanie się polskiej państwowości wpłynęło także sąsiedztwo bardziej rozwiniętych organizmów państwowych, między innymi Wielkich Moraw.

Według tradycji rodzinnej Piastów zanotowanej przez Galla Anonima dynastia Piastów objęła władzę nad plemieniem Polan trzy pokolenia przed Mieszkiem I. Gall wymienia poprzedników Siemowita syna legendarnego Piasta, Leszka (Lestka) i Siemomysła, którzy mieli kolejno panować w Gnieźnie. Państwo Polan powstało około 920-940 roku. Świadczą o tym głównie wykopaliska archeologiczne. W jakich warunkach to nastąpiło – nie sposób stwierdzić.

Legenda o Piaście Kołodzieju
Za czasów panowania okrutnego księcia Popiela przybyło do jego grodu dwóch podróżnych. Strażnicy nie wpuścili ich jednak do grodu, gdzie odbywała się uczta. Niedaleko tego miejsca żył wraz z żoną Rzepichą biedny kołodziej Piast. Najstarszy syn Piasta kończył właśnie siedem lat i zgodnie z prastarym zwyczajem miały się odbyć jego postrzyżyny. Na uroczystości oprócz wielu gości zjawili się dwaj podróżnicy. Mimo biedy Piast zaprosił ich do biesiadowania. W momencie postrzyżyn jeden z nieznajomych podszedł do chłopca i go ochrzcił, nadając mu imię Ziemowit. Gdy Ziemowit dorósł obalił rządy okrutnego Popiela, a sam został księciem w Gnieźnie.
Wiemy, że w połowie X wieku Polanie już podbili Kujawy, następnie Mazowsze i podjęli ekspansję na ziemie Pomorza.

Najstarsza wzmianka o Mieszku I, zapisana przez kronikarza saskiego Widukinda w latach sześćdziesiątych X wieku, określa go jako władcę „Licikavików”. Wiadomość mówi iż władca Polan Mieszko toczył w 963 roku (podaje się również lata 964/965) walkę o dolną Odrę z plemieniem Wieletów. Najrozleglejszym państwem północy nazywa państwo Polan Ibrahim-ibn-Jakub żydowski podróżnik z Hiszpanii, między innymi notuje:
Co się tyczy kraju Mieszko, to jest on najrozleglejszy z ich krajów. Obfituje w żywność, mięso, miód i rolę orną. Pobierane przez niego podatki [stanowią] odważniki handlowe.
Ówczesne państwo obejmowało wówczas terytoria Polan, a także Mazowsze i Kujawy.


  Dowiedz się więcej
1  Polska gospodarka po przełomie 1989
2  Panowanie Bolesława Śmiałego (1058-1079)
3  Polski marzec 1968Komentarze
artykuł / utwór: Narodziny państwa polskiego
Linia  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Linia

  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz: