Społeczeństwo polskie w XVI wieku
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Prawa i obowiązki mieszczan zależały od uprawnień danego miasta. Wszyscy zobowiązani byli płacić podatki. Miasta rządziły się autonomią – rządziły nimi rady miejskie, posiadały własne sądownictwo, służbę porządkową. Niektóre z miast posiadały przywilej prawa składu. Na chłopach spoczywały głównie obowiązki – przekazywali świadczenia na rzecz pana w formie danin, czynszów i robocizny, płacili państwu podatki, a także dziesięcinę i inne opłaty na rzecz Kościoła. Nad sądownictwem wiejskim nadzór sprawował szlachcic. Chłop miał również ograniczone prawo wychodźstwa ze wsi, dlatego rozwijało się zbiegostwo chłopów. Kler rządził się osobnym prawem kanonicznym, miał także osobne sądownictwo, cieszył się wolnością podatkową, czasem celną, co zbliżało go do stanu szlacheckiego. Problemem w określeniu praw i obowiązków tej warstwy było to, ze można było pozostawać częściowo duchownym, a częściowo świeckim przyjmując święcenia świeckie (m.in. Jan Kochanowski był wieloletnim proboszczem poznańskim).
Giulio Ruggieri - nuncjusz papieski w Polsce pod koniec panowania Zygmunta Augusta tak charakteryzował polskie społeczeństwo:
Z przyrodzenia powolni, lubią próżnowanie i pohulanki, najmniejszego nie cierpią przymusu, i dlatego może nie są zbyt ścisłymi przestrzegaczami praw, aczkolwiek te są nader łagodne i pobłażające. Mimo to jednak na polu bitwy są bardzo odważni (...)Upijanie jest u nich chwalebnym zwyczajem, niewątpliwym dowodem szczerości, dobrego wychowania; przeciwnie trzeźwość, poczytywana za grubiaństwo, bywa czasem znakiem skrytości charakteru i podstępności. Mają niepospolite zdolności umysłowe, ale niewiele przykładają się do nauk (...) Mają oprócz tego niewypowiedzianą łatwość uczenia się innych języków i przyjmowania zwyczajów obcych narodów, na wzór których lubią się stroić i naśladować ich we wszystkim.Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/historiatest.php on line 806


strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Stalinizm w Polsce (1948-1955)
2  Polityka zewnętrzna Kazimierza Wielkiego - 1333-1370
3  Hołd PruskiKomentarze
artykuł / utwór: Społeczeństwo polskie w XVI wieku
    Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


    Imię:
    E-mail:
    Tytuł:
    Komentarz: