Kryzys państwa piastowskiego (1025-1039)

Księżna Matylda wręcza Mieszkowi II księgę liturgiczną
Księżna Matylda wręcza Mieszkowi II księgę liturgiczną

Kryzys pierwszej monarchii po śmierci Bolesława Chrobrego

Państwo Bolesława Chrobrego, mimo sukcesów odnoszonych na arenie międzynarodowej było słabe wewnętrznie. Poszczególne prowincje zachowywały odrębność, głównie w wyniku prowadzenia gospodarki naturalnej i braku powiązań handlowych między nimi. Zdobycze terytorialne przynosiły chwałę i zamożność jedynie władcy i jego otoczeniu, zaś reszta społeczeństwa często ponosiła koszty zbrojnych wypraw. Podobnie niekorzystna była sytuacja zewnętrzna – wrogo nastawieni do Polski byli władcy Czech, Rusi Kijowskiej i Cesarstwa Niemieckiego. Uważa się, że kryzys pierwszej monarchii był wynikiem ekspansywnej polityki zagranicznej Bolesława Chrobrego.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Panowanie Mieszka II

Po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku na tron Polski wstąpił jego ukochany syn – Mieszko II. Do 1029 roku udało mu się utrzymać wszystkie zdobycze ojca, kontynuował najazdy na Saksonię o wyraźnie łupieżczym charakterze. Problemy młodego państwa pojawiły się, gdy do korony zaczęli rościć pretensje dwaj bracia panującego - Bezprym (jako dziecko wysłany do klasztoru w Italii) i Otton. Kandydaci zaczęli szukać poparcia za granicami kraju. Bezprym udał się na kijowski dwór Jarosława, zaś Otton zwrócił się w stronę Niemiec.

W 1031 roku nastąpił jednoczesny najazd Niemiec (cesarz Konrad II) i Rusi (Jarosław Mądry) na Polskę. Polska utracia Milsko i Łużyce oraz Grody Czerwieńskie. W rękach czeskich znalazły się Morawy, zaś węgierskich Słowacja.

Mieszko II został pozbawiony tronu i uciekł do Czech. Władzę w państwie objął najstarszy z jego braci – Bezprym i zaprowadził krwawe rządy. W 1032 roku został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach. Władca odesłał insygnia królewskie cesarzowi Konradowi. Oznaczało to rezygnację z prowadzenia samodzielnej polityki.

Na tron powrócił Mieszko II, jednak do swojej śmierci w 1034 roku rządził jako książę. Zmuszony był też złożyć hołd cesarzowi Konradowi II w Merseburgu.

W latach 1034-1039 wybucha powstanie ludowe w Wielkopolsce przeciwko państwu i Kościołowi, które powoduje załamanie aparatu państwowego. Z kraju zostaje wygnana żona Mieszka II - Rycheza - wraz z synem Kazimierzem. Władzę przejmują możni. Nie jest do końca jasne, kto włada wówczas Polską – panuje bezkrólewie, bądź rządzi nieślubny syn Mieszka II – Bolesław Zapomniany.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykułKomentarze
artykuł / utwór: Kryzys państwa piastowskiego (1025-1039)
    Dodaj komentarz


    Imię:
    E-mail:
    Tytuł:
    Komentarz: